Tallinn, Sütiste tee 17 6050032 perearstinnos@gmail.com E,K,N,R 8.00-16.00 ja T 8.00-18.00
etenru

Koduapteek 

 Koduapteegi puhul tuleb jälgida, et ravimid ei oleks aegunud - sel juhul võib muutuda nende ravitoime. 

 

  • Allergia

Allergiad võivad tekkida ja sealjuures kaduda igas vanuses. Kui käsimüügist saadavate ravimite efekt on vähene, võib konsulteerida pereõe/perearstiga.

Täiskasvanutele on käsimüügis olemas tabletid - nt tsetirisiin, loratiin ja ebastiin.

Lastele on olemas tsetirisiini tilgad/lahus (kasutatakse ka nohu korral limaskestade turse vähendamiseks).

Ühtlasi on käsimüügis saadaval erinevad kreemid/salvid nahale tekkiva lööbe/sügeluse leevendamiseks lokaalselt.

 

  • Põletused (haavad, villid)

Põletuste korral on oluline õige ja kiire esmaabi!

Kiirest esmaabist sõltub kahjustuse ulatus ja sügavus. Põletushaava tuleb hakata kiirelt jahutama, kuna põletuskahjustus süveneb senikaua, kui kudede temperatuur on üle 44c.

Haava jahutamiseks sobivad :

1. kraanivesi temperatuuriga 15-20c, oluline jahutada 15-20min jooksul

2. apteegis olevad jahutava toimega esmaabi geelid (Burnshield, BurnJel).

NB! Haava jahutamiseks EI sobi jää asetamine haavale või jäävee kasutamine (läbi veresoonte ahenemise võib põletus vastupidi süveneda).

 

  • Kuiv ja sügelev nahk

Kui nahk on kuiv ning sügeleb, tuleks alustada regulaarsest naha niisutamisest. Apteegis on olemas suur valik erinevaid dermatoloogiliselt testitud kreeme/emulsioone, millega alustada. Kuiv nahk kipub lõhenema ning võib põhjustada ebamugavust. Naha niisutamiseks soovitame kasutada baaskreeme (lõhna-ja allergeenide vabad).

 

  • COVID-19ga kaasnevad haigusnähud/ ravisoovitused ja uuringud

Suurem osa haigusnähtudest kattub allpool tooduga ning kehtib sama põhimõte nagu teiste viirushaigustega - ravida tuleb sümptomeid.

COVID-19 põdemisel/selle järgselt võib olla iseloomulik pikalt (mõningatel juhtudel ka üle 6 kuu) kestev köha ning väsimus. Soovitame konsulteerida pereõega ning järgida antud soovitusi.

Haiguse põdemise järgselt ei ole näidustatud regulaarselt ei vereanalüüse ega uuringuid(sh kopsuröntgen), nende vajaduse otsustab kaebuste alusel tervishoiutöötaja.

 

  •  Palavikku alandavad, põletiku- ning valuvastased ravimid

Täiskasvanutele tabletina paratsetamool, ibuprofeen (naprokseen, deksketoprofeen). Ibuprofeen sh sobib ka liiges-ja lihasvalude korral ning kurgu- ja kõrvavalu leevendamiseks.

Lastele suspensioonina ibuprofeen, paratsetamool (või suposiidina). Laste puhul jälgida annustamist vastavalt ravimi infolehes toodule (enamasti laste kehakaalu alusel), et ei toimuks üle ega ka alaannustamist.

NB! Erinevate valuvaigistite puhul tuleb tähelepanelik olla patsientidel, kellel on maoprobleeme või kes kasutavad verevedeldajat. Sellisel juhul konsulteerida pereõe/perearstiga.

 

  • Kurguvalu, nohu ja köha

Kurguvalu korral võib kasutada erinevaid käsimüügis olevaid ravimeid : suuõõnespreid (nt jox, hexoral jm) (sh ka saialille-astelpajuõli sprei, taruvaiguga sprei); soolalahusega kurgu kuristamine. Kurguvalu aitab leevendada ka ibuprofeen ning tuliste jookide vältimine.

Nohu korral (sh ka allergiline nohu) võib kasutada erinevaid meresoolalahuse baasil tilkasid/spreisid; oluline on hoida ninahingamine vaba ehk regulaarne ninapesu. Kui ninas on kibe/kuiv tunne, võib proovida erinevaid käsimüügis olevad ninasalve (nt nisita, tervix). 

Köha puhul tasub hinnata, kas köha on pigem ärrituslik, kinnine või rögane. Ärritusköha puhul sobivad neelu pehmendavad spreid; inhalatsioonid. Kinnise köha puhul kasutada rögalahtisteid (käsimüügis suur valik); teha inhalatsioone NaCl inhalatsioonilahusega.

 

  • Kroonilised haigused (diabeet, astma, KOK, hüpertoonia jm)

Kroonilisi haigusi, mis vajavad regulaarselt ravi, põdevad inimesed peavad hoolitsema selle eest, et ravimeid oleks kodus piisavalt (väikese varuga).

Oma kehtivate retseptide seisu saab kontrollida digilugu.ee vahendusel või küsida apteegist ravimite välja ostmisel. Arsti poolt määratud raviskeemi muutmine omal algatusel ei ole mõistlik ning kaebuste korral palume perearstikeskusega ühendust võtta.

 

  • Urineerimiskaebused / põiepõletik

Urineerimiskaebuste leevendamiseks on käsimüügis olemas ravimtaimedest teed, jõhvikatabletid, Urosept ning Soluro Duo kapslid. Oluline on rohke vee, lahja tee tarbimine. Kui kaebused ei leevene paari päevaga (lisandub tugev seljavalu, kehatemperatuuri tõus), soovitame konsulteerida perearstikeskusega. 

 

  • Traumad (haavata; haavaga)

Kodus võiks olemas olla erineva suurusega plaastreid, sidemerull, külmakott, puhastusvahend (alkoholivaba), põletustraumade jaoks Burnshield.

Traumade puhul esmaabi : Külm (ehk külma asetamine trauma piirkonnale - sobib ka sügavkülmast võetud jäätunud toode, rätik asetada naha ja toote vahele); Rahu (ehk ülekoormuse vältimine); Kõrgemale tõstmine (nt alajäsemetrauma puhul võib jala alla panna padjad, et hoida jalga kehast kõrgemal); Vajadusel regulaarne valuravi valuvaigistitega. 

Enamike haavade puhul on lubatud pesemine voolava vee all (selle asemel võib kasutada puhastamiseks ka alkoholivabasi haavaloputuslahuseid - prontosan, octenisept jm).