Tallinn, Sütiste tee 17 6050032 perearstinnos@gmail.com E,K,N,R 8.00-16.00 ja T 8.00-18.00
etenru

Koduapteek 

*Koduapteegi puhul tuleb jälgida, et ravimid ei oleks aegunud - sel juhul võib muutuda nende ravitoime. 

*Oma igapäevaselt kasutatavate ravimite puhul jälgige ravimite varusid. Alati ei toimu retseptide pikendamine samal päeval (sh tuleb arvestada pühade ja nädalavahetustega).

*Viiruste korral varuda aega, sest paranemine ei toimu 3-4 päevaga. Oluline on piisav ja adekvaatne kodune sümptomaatiline ravi. 

 

  •  Kurguvalu, nohu ja köha

Kurguvalu korral võib kasutada erinevaid käsimüügis olevaid ravimeid : suuõõnespreid (nt jox; hexoral; septolete jm) (sh ka saialille-astelpajuõli sprei, taruvaiguga sprei); soolalahusega kurgu kuristamine. Kurguvalu aitab leevendada ka ibuprofeen ning soovituslik on tuliste jookide vältimine. Kurguvalu puhul tasub tähele panna, et kui kurgus on "kuum" või tuline tunne, võiks suuõõne sprei olla pigem niisutava ja pehmendava toimega (nt saialille-astelpaju sprei või suukaudu lusikaga võetav astelpajuõli).

Nohu korral (sh ka allergiline nohu) võib kasutada erinevaid meresoolalahuse baasil tilkasid/spreisid; oluline on hoida ninahingamine vaba ehk teha regulaarselt ninapesu. Ninapesu tegemiseks on olemas apteegis näiteks ninakann, capster ninapesu otsik / laste puhul erinevad automaatsed aspiraatorid sekreedi imemiseks ninast (imikute puhul olemas spetsiaalsed manuaalsed ninaaspiraatorid).

Nohu puhul on tihti tegu ka limaskestade tursega, mis tähendab, et ninapesule lisaks võib vaja minna ka ravimit, mis aitab leevendada nina limaskestade turset (nt zyrtec; sinupret). Kui ninas on kibe/kuiv tunne või on sagenenud öised ninaverejooksud, võib proovida erinevaid käsimüügis olevaid ninasalve või ninaõlisid (nt nisita, tervix). Oluline on regulaarne kasutamine.

Köha puhul tasub hinnata, kas köha on pigem ärrituslik või kinnine. Köha puhul tasub alati hinnata ka ninahingamist - vahel on köha seotud ninaneelust valguva sekreediga ning seljuhul tuleb kindlasti tegeleda ka ninaloputusega.

- Ärritusköha puhul sobivad neelu pehmendavad spreid/teatud siirupid; inhalatsioonid (nt broncophen sine; herbion siirup; vipis köhasiirup; paxeladine siirup). Lisaks sobib ärritusköha puhul tarbida vett väikeste lonksudena, et hoida neel niisutatuna.

- Kinnise köha puhul kasutada rögalahtisteid (flavamed; paxeladine; gelomyrtol); teha inhalatsioone NaCl inhalatsioonilahusega (võib ka proovida inhalatsioone Viscoflu lahusega). Kasuks tuleb rohke vedeliku (vee, tee) tarbimine.

Inhalatsioonide tegemisel on oluline regulaarsus - soovituslik on teha inhalatsioone 3-5x päevas.

 

  •  Palavikku alandavad, põletiku- ning valuvastased ravimid

Kehatemperatuuri alandamiseks on soovituslik alustuseks keha jahutamine (väikelaste puhul võib ära võtta kõik riided, katta laps õhukese tekiga). Lisaks pakkuda haigele palju juua.

Täiskasvanutele tabletina paratsetamool, ibuprofeen (naprokseen, deksketoprofeen). Ibuprofeen sh sobib ka liiges-ja lihasvalude korral ning kurgu- ja kõrvavalu leevendamiseks.

Lastele suspensioonina ibuprofeen, paratsetamool (või suposiidina).

Nii laste kui täiskasvanute puhul palume jälgida annustamist vastavalt ravimi infolehes toodule (enamasti kehakaalu alusel), et ei toimuks üle- ega ka alaannustamist.

Kehatemperatuuri alandamisel palume jälgida sealjuures ka haige enesetunnet ja kaasnevaid sümptomeid/arvestada ka kroonilisi haigusi. 

NB! Erinevate valuvaigistite puhul tuleb tähelepanelik olla patsientidel, kellel on maoprobleeme või kes kasutavad verevedeldajat. Sellisel juhul konsulteerida pereõe/perearstiga.

 

  •  Allergia

Allergiad võivad tekkida ja sealjuures kaduda igas vanuses. Kui käsimüügist saadavate ravimite efekt on vähene, võib konsulteerida pereõe/perearstiga.

Täiskasvanutele on käsimüügis olemas tabletid - nt tsetirisiin, loratiin ja ebastiin.

Lastele on olemas tsetirisiini tilgad/lahus (kasutatakse ka nohu korral limaskestade turse vähendamiseks).

Ühtlasi on käsimüügis saadaval erinevad kreemid/salvid nahale tekkiva lööbe/sügeluse leevendamiseks lokaalselt.

Allergiate puhul soovitame mõelda ka sellele, kas olen tarbinud mõnda uut toitu/jooki; võtnud kasutusele mõne uue pesuvahendi (nii keha- kui voodiriiete pesemiseks); võtnud kasutusele mõne uue kosmeetikumi (sh kehakreemid, lõhnaõlid jm). Lisaks võib esineda aastaajaga seotud allergiaid (ehk erinevate taimede õitsemisega seonduvalt).Alati aga ei pruugi olla allergiatele ühte selget põhjust.

 

  • Mürgistused 

Erinevate mürgistuste juhtumid on Eestis sagenenud, sh viimasel ajal alla 1 aastaste laste seas. Selleks, et neid ennetada, palume tutvuda mürgistusteabekeskuse kodulehega, kus on olemas kogu vajalik info. Mürgistusteabekeskuse koduleht asub SIIN

 

  • Puugihammustus

Kehalt puugi leides soovitame selle kiirelt eemaldada (selleks saab kasutada ka tavalisi kodus olevaid pintsette, eelnevalt võib need desinfitseerida keeva veega). Kui puugi pea jääb sisse, siis ei pea seda hakkama välja nokkima, seeläbi tekitame vaid rohkem nahavigastusi; võõrkehana lükkab keha selle paari päeva jooksul ise välja.

Hammustuskohas võib olla 7-10 päeva jooksul turse, punetus, sinikas, sügelus - see ei tähenda veel borrelioosi ega entsefaliiti. Vajadusel võtta sügelust leevendavat ravimit käsimüügist, hammustuskohale ei ole vaja midagi peale määrida. Soovitame jälgida enesetunnet, kui 3-4 nädala jooksul/pärast peaks tekkima kehale punetav ringjas laik, mis ajas suureneb VÕI liiges-ja lihasvalud; intervallidega väga kõrge palavik; muu enesetunde halvenemine - võtta ühendust perearstikeskusega.

Lisaks soovitame nii lastel kui täiskasvanutel vaktsineerida end puukentsefaliidi vastu.

 

  • Põletused (haavad, villid)

Põletuste korral on oluline õige ja kiire esmaabi!

Kiirest esmaabist sõltub kahjustuse ulatus ja sügavus. Põletushaava tuleb hakata kiirelt jahutama, kuna põletuskahjustus süveneb senikaua, kui kudede temperatuur on üle 44c.

Haava jahutamiseks sobivad :

1. kraanivesi temperatuuriga 15-20c, oluline jahutada 15-20min jooksul

2. apteegis olevad jahutava toimega esmaabi geelid (Burnshield, BurnJel).

NB! Haava jahutamiseks EI sobi jää asetamine haavale või jäävee kasutamine (läbi veresoonte ahenemise võib põletus vastupidi süveneda).

 

  • Kuiv ja sügelev nahk

Kui nahk on kuiv ning sügeleb, tuleks alustada regulaarsest naha niisutamisest. Apteegis on olemas suur valik erinevaid dermatoloogiliselt testitud kreeme/emulsioone, millega alustada. Kuiv nahk kipub lõhenema ning võib põhjustada ebamugavust.

Naha niisutamiseks soovitame kasutada baaskreeme (lõhna-ja allergeenide vabad) ning eriti kuiva naha puhul on soovituslik kasutada uureat sisaldavaid kreeme / pesta keha niisutavate toodetega (nt eucerin; aqualan; ortomed; babe jm). Kindlasti ei tohi unustada ka päevast soovituslikku vedeliku (vesi) tarbimist.

 

  • COVID-19ga kaasnevad haigusnähud/ ravisoovitused ja uuringud

Suurem osa haigusnähtudest kattub ülemiste hingamisteede viirustele omaste sümptomitega ning kehtib sama põhimõte nagu teiste viirushaigustega - ravida tuleb sümptomeid ja seda teha regulaarselt nende taandumiseni.

COVID-19 põdemisel/selle järgselt võib olla iseloomulik pikalt (mõningatel juhtudel ka üle 6 kuu) kestev köha ning väsimus. Vajadusel konsulteerida pereõega ning järgida antud soovitusi.

Haiguse põdemise järgselt ei ole näidustatud regulaarselt ei vereanalüüse ega uuringuid(sh kopsuröntgen), nende vajaduse otsustab kaebuste alusel tervishoiutöötaja.

 

  • Kroonilised haigused (diabeet, astma, KOK, hüpertoonia jm)

Kroonilisi haigusi, mis vajavad regulaarselt ravi, põdevad inimesed peavad hoolitsema selle eest, et ravimeid oleks kodus piisavalt (väikese varuga).

Oma kehtivate retseptide seisu saab kontrollida digilugu.ee vahendusel või küsida apteegist ravimite välja ostmisel. Arsti poolt määratud raviskeemi muutmine omal algatusel ei ole mõistlik ning kaebuste korral palume perearstikeskusega ühendust võtta.

 

  • Urineerimiskaebused / põiepõletik

Urineerimiskaebuste (sagenenud ja valulik urineerimine) leevendamiseks on käsimüügis olemas ravimtaimedest teed, jõhvikatabletid, Urosept ning Soluro Duo kapslid. Oluline on rohke vee, lahja tee tarbimine ning soovituslik on vältida liigset kohvi ja alkoholi tarbimist. Kui kaebused ei leevene paari päevaga (või lisandub tugev seljavalu, kehatemperatuuri tõus), soovitame konsulteerida perearstikeskusega. NB! Perearstikeskusesse tuleb uriinianalüüs tuua alati selleks ettenähtud anumas, mille saab soetada apteegist või suuremast toidupoest. 

 

  • Traumad (haavata; haavaga)

Kodus võiks olemas olla erineva suurusega plaastreid, sidemerull, külmakott, puhastusvahend (nt Prontosan lahus - sobib kõikidele haavadele), põletustraumade jaoks Burnshield.

Traumade puhul esmaabi : Külm (ehk külma asetamine trauma piirkonnale - sobib ka sügavkülmast võetud jäätunud toode, rätik asetada naha ja toote vahele); Rahu (ehk ülekoormuse vältimine); Kõrgemale tõstmine (nt alajäsemetrauma puhul võib jala alla panna padjad, et hoida jalga kehast kõrgemal); Vajadusel regulaarne valuravi valuvaigistitega. 

Enamike haavade puhul on lubatud pesemine voolava vee all (selle asemel võib kasutada puhastamiseks ka alkoholivabasi haavaloputuslahuseid - prontosan, octenisept jm).